Coś dla ciebie, mandala

przez , 30.mar.2017, w Bez kategorii

W bardzo wielu sytuacjach zdarza się, że symbolika religijna przenika do życia zwyczajnego, stając się jego częścią. W trakcie tego procesu zatraca jednakże własne pierwotne znaczenie.

Zjawisko to tyczy się szczególnie wierzeń o wielowiekowych korzeniach, która w świadomości kolonizatorów ze świata zachodniego stała się źródłem profitów i nowych idei.
Jednym z takich przykładów są mandale – koła odzwierciedlające cykl życia, śmierci i odrodzenia. Ich struktura jest różna, ale podstawowa konstrukcja składa się z różnej wielkości okręgów podzielonych na równe części. Przygotowuje się je z niezwykłą starannością przez wiele godzin, a dosłownie dni, poświęcając całą uwagę najmniejszym detalom. Gdy dzieło jest ukończone, odprawiany jest obrządek, podczas którego dochodzi do zniszczenia pracy.
Tradycyjne mandale buddyjskie powstają w połączeniu okręgów i kwadratów stanowiących odzwierciedlenie nauk tantrycznych, edukacji o Drahmie. Stąd niekiedy można trafić na taką formę w gronie ksiąg i zdjęć ze świątyń, rzadziej w kulturze popularnej, która zaadaptowała do własnych potrzeb ten ceremoniał.
Obecnie mandale stanowią formę relaksującej praktyki dla dorosłych. Zamiast rysowania od postawy, co również jest praktykowane w sesjach terapeutycznych, wykorzystuje się gotowe wzory i koloruje według swoje uznania. Posiada to pomóc w wyciszeniu i odprężeniu, a psychologom w lepszym zrozumieniu swoich pacjentów.
Rosnąca popularność większa grono artystów-amatorów, którzy dzielą się ze światem własnymi tworami w formie książeczek do kolorowania wydawanych pod patronatami znanych wydawnictw.

Sprawdź tutaj: Mandala.


Komentowanie nieaktywne.

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...